Atsargiai – tranzitinis nulis!

Kas yra tranzitinis nulis ir kodėl jis yra toks pavojingas? Jeigu tiksliau – pavojingas yra ne pats nulis, o jo dingimas trijų fazių elektros tinkle. Kol kas viskas ką čia parašiau skamba keistokai (ypač jei šitą tekstą skaito ne elektrikas). Pamėginsiu viską paaiškinti labai paprastai. Tam papasakosiu trumpą istoriją.

Nulio dingimas trijų fazių tinkle

Atvažiuoja elektrikas į objektą. Privati valda. Teritorijoje yra namas, garažas, dirbtuvės ir pirtis. Užduotis – suremontuoti garažo skydą. Skydo automatiniai išjungikliai paseno ir keli iš jų net neįsijungia. Taip pat yra sprendimas pakeisti patį skydą (nes jis yra taip pat labai pasenęs ir stipriai apdaužytas). Objekte yra trijų fazių elektros tinklas. Šeimininkas akcentuoja, kad namą su visais tais pastatais yra nupirkęs, todėl nežino kaip išvedžioti kabeliai. Tačiau tikrai žino kur ir ką galima išjungti.

Elektrikas su šeimininku keliauja iki namo ir iš namo atjungia garažo skydą. Tada jie grįžta į garažą, elektrikas nuima skydelio dangtį ir pamatuoja įtampą ant garažo įvadinio automato. Įtampos nėra. Elektrikas pradeda išrinkinėti skydą. Skydelyje yra daug neaiškių laidų ir sujungimų. Tačiau meistras pradeda darbą nuo įprastų dalykų. Jis išmontuoja visus senus automatinius išjungiklius, atjungia visus laidus nuo įžeminimo gnybtų ir pereina prie nulinių laidų. Vienas po kito atjunginėdamas nulius jis pamato kibirkštį. Elektrikas priliečia indikatorių prie sukibirkščiavusio nulio ir mato, kad prietaisas registruoja potencialo buvimą.

Už kelių minučių į garažą ateina šeimininkas ir sako, kad dirbtuvėse spragtelėjo vartų valdymo blokas ir pakvipo degėsiais. Taip pat garsiai šovė šviestuvas. Elektriko galvoje sukosi mintis, kad jie viską atjungė ir viskas turėjo būti gerai. Tačiau ramybės neduodavo tas faktas, kad dirbtuvėse kažkas įvyko būtent tada, kai sukibirkščiavo tas nulis.

Tranzitinis nulis…

Elektrikas grįžo prie paskutinio atjungto nulio. Laidas buvo gana stambus (4 mm2). Meistras prijungė laidą atgal ir kartu su šeimininku nuėjo į dirbtuves. Kištukiniuose lizduose buvo 227V (normali) įtampa. Tada elektrikas vėl grįžo į garažą ir atjungė tą nulį dar kartą. Dirbtuvių kištukiniuose lizduose įtampa buvo jau 347V…

Elektrikas garažo skyde atjungė dirbtuvių nulį. Kadangi instaliacija buvo gana sena – elektrikas nepastebėjo, kad vienas iš nulių buvo tranzitinis. Kaip taip galėjo atsitikti? Kodėl garažo skyde nebuvo įtampos, o dirbtuvėse ji buvo? Kodėl tas nulis ėjo per kito skydo nulį?…

Už viską reikia sumokėti

Anksčiau ar vėliau – už viską reikia sumokėti. Jei ne pačiam, tai kažkam kitam. Ką turiu omeny? Viskas paprasta. Kiekvienas mūsų bandymas sutrumpinti kelią (neatlikti darbo) – turės pasekmių. Grįžtame prie istorijos. Kodėl dirbtuvių nulis ėjo per garažo skydą?

Tokie dalykai atsiranda, kai kažkas greitai ištaiso problemas (remontuoja gėdimus) arba kažką pakeičia instaliacijoje (taip pat greitai). Vietoje to, kad pakeisti visą kabelį ar normaliai perrinkti visas komutacines dėžutes – „užmeta snarglį šiam kartui” (taip atsiranda tranzitinis nulis). Ir toks pataisymas lieka visam laikui. Schemų niekas netaiso ir nepapildo. Kitais žodžiais – lieka „kūryba”, kurią suprasti gali tik vienas žmogus (pats to šedevro kūrėjas).

Pagrindinė mintis yra tokia, kad jeigu reikia kažką perdaryti – reikia tai perdaryti pilnai. Ne vieną gyslą „damesti”, o pakeisti visą kabelį. Ne „dasukti” porą laidų dėžutėje, o perrinkti ją pilnai. Ne pieštuku užrašyti schemoje, o ją pilnai perdaryti. Palikti informaciją kitiems.

Žinutė elektrikams

Jeigu remontuojate (ar pilnai keičiate) skydelį 3 fazių tinkle – visą laiką atlikite nulio srovės matavimą. Ant pilnai išjungto skydo įvado nulis turi rodyti 0.00A. Palaikykite srovės reples ant to nulio kelias minutes, kol atliekate kažkokį kitą darbą. Kartais pasitaiko įrenginių, kurie startuoja automatiškai. Jei per tą laiką parodymai nepasikeitė – galima išrinkinėti skydą. Šitas veiksmas atims 2-3 minutes laiko. Tačiau tos 3 minutės gali išgelbėti Jus nuo labai nemalonios situacijos.

Jeigu srovės replės pradėjo rodyti srovę ant nulio – jo atjunginėti negalima (tai tranzitinis nulis). Reikia surasti kas yra pajungta prie to nulio ir tik tada, viską saugiai išjungus, galima atsukinėti tą nulį. Pasikartosiu – srovė ant nulio turi būti nulinė.

Aukščiau pateikta istorija nėra mano. Tačiau mano praktikoje panašus atvejis taip pat buvo. Nuo to laiko – nulio srovės matavimą atlieku visada. Kokia tai istorija? Ji yra panaši į šitą. Tik tai buvo komercinio pastato pusė aukšto. Bet tai jau kita istorija…

Kodėl trijų fazių tinkle negalima atjungti nulio?

Iš aukščiau pateiktos istorijos jau suprantame, kad atjungus darbinį nulį įvyksta kažkas blogo. Jeigu tiksliau – kai 3 fazių tinkle dingsta nulis – kištukiniuose lizduose atsiranda gana aukšta įtampa (gali siekti net 400V). Pamėginsiu paaiškinti kodėl taip įvyksta. 3 fazių tinkle, namo (ar paskirstymo) skydelyje 3 fazės yra išskirstomos. Tai reiškia, kad fazė L1 gali keliauti į vieną kambarį, fazė L2 į kitą ir fazė L3 – į trečią. Ir taip kartojasi – L1, L2, L3, L1, L2, L3…

Jeigu viskas yra gerai, tai iš fazės L1 teka srovė per prietaisą ir grįžta į nulį. Kitame kambaryje prietaisas veikia nuo fazės L2 ir srovė grįžta į tą patį nulį. Tas pats ir su paskutiniu kambariu. Srovė per prietaisus teka iš fazės L3 ir grįžta į bendrą nulį.

Dabar apie pačią avariją. Jei 3 fazių tinkle bus atjungtas darbinis nulis – srovė negalės normaliai grįžti nuliniu laidu ir visi kambariai bus maitinami jungimo būdu „žvaigždė be neutralios linijos”. Tai reiškia, kad srovė tekės iš fazės L1 per prietaisą, grįš į skydą ir kadangi ten nebus darbinio nulio – per nulinį gnybtą keliaus į kitą kambarį. Kitame kambaryje fazė L1 susitiks su faze L2 (arba L3). Toks „pasimatymas” dažniausiai įvyksta jau į kištukinį lizdą pajungtame prietaise…

Apibendrinimas

Pirmiausia – neskubėkite. Visos problemos iškyla dėl to, kad mes egoistiškai norime visko daug ir greitai. Greičiau padaryti darbą ir važiuoti į kitą objektą. Greičiau gauti pinigus kitame objekte ir važiuoti namo… Jeigu dirbate su elektra – prisiminkite, kad dirbate su energija. Jeigu mes nesuvaldome energijos – ji pridaro bėdų. Elektrikas turi užtikrinti namų saugumą. Saugumas – pirmiausia. Visi kiti dalykai – vėliau. Sekantis momentas – susikaupkite. Galvokite apie tai ką darote. Galvokite kas bus toliau. Galvokite apie sekantį žingsnį. Koks jis bus. Kas gali būti? Mintyse turi suktis patys įvairiausi scenarijai. Elektriko darbas – tai fizinis ir protinis darbas. Paskutinis momentas – nuolat mokinkitės. Skaitykite, domėkitės, bendraukite ir dalinkitės patirtimi. Taip galima išvengti daugybės problemų.

Komentarų: Įrašas: Atsargiai – tranzitinis nulis!

  1. Kazimieras rašo:

    Ačiū už labai gerą ir pamokanti komentarą ir kai kam atnaujintas senas teorines zondas nes daug kur tenka su tuo susidurti dabar gerai o po manęs nors ir tvanas dabar daugelis taip dirba susiduriu su tai ypač kada statyti namai praito amžiaus pradžioje ir jokių schemų nėra

  2. Arūnas rašo:

    Straipsnis 👍🏼, nors kiti sakė beletristikos per daug😊. Jei iš eilės ir dar įdėmiai skaitai, mintys įvairiems pamastymams kyla.
    Ar tas neįvardytas elektrikas nedarė vienos klaidos – įžeminimo (PE) laidininkai atjungiami paskutiniai?
    Tranzitinis – tai iš „kažkur” ateinantis ir „kažkur” nueinantis?
    Bandau mintyse sudėliot aprašytos situacijos schemą, bet nelabai gaunasi- gal Jūs brūkšteltumėte, kaip čia viskas gaunas Jūsų nuomone? Čia taip išeitu, kad garaže pagrindinė iš tinklo (nuo KAS) ateinančio N šyna?
    Beje, nežinau kaip kiti, bet siulyčiau visada pan. darbus pradėt nuo KAS ( nebūtina plombas nuįminėt), toliau ĮSS pasiaiškinti kur tas įvadinis kabelis ir kaip prijungtas prie vartotojo tinklo.
    Pakomentuokit, kaip dirbtuvių kišt.lizduose galėjo atsirasti toks įtampos šuolis jei nebuvo jokių prietaisų įjungta? Šioj vietoj man kažkaip nelabai…?
    Ačiū.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *