Automatinių išjungiklių parinkimas pagal kabelį

Kaip teisingai parinkti „automatą”? Kokį automatinį išjungiklį reikia naudoti vienam ar kitam kabeliui? Kaip pasirinkti saugiklį?… Į visus šiuos skirtingus klausimus yra vienas konkretus atsakymas. Automatinius išjungiklius parenkame atsižvelgiant į naudojamus kabelius ir apkrovos tipą.

Automatinis išjungiklis

Pirmiausia išsiaiškinsime kas yra tas „automatas” ir kam jis yra naudojamas. Atrodo viskas yra labai paprasta, tačiau dar labai daug žmonių sako, kad automatiniai išjungikliai yra skirti prietaisų apsaugai. Iš dalies galima sutikti, bet tai nėra taip…

Automatinis išjungiklis yra įtaisas, kuris atjungia elektros grandinę atsiradus gedimui, tuo apsaugodamas pačią maitinimo grandinę. Daugeliu atvejų automatiniai išjungikliai yra daug lankstesnė saugiklių alternatyva, nes yra lengvai atstatomi ir jų nereikia keisti atsiradus gedimui. Apibendrinant, automatiniai išjungikliai apsaugo mūsų kabelius nuo pernelyg didelės apkrovos ir trumpų jungimų.

Automatiniai išjungikliai dar kartais vadinami MCB. Tai anglų kalbos trumpinys „Miniature Circuit Breaker” (miniatiūrinis grandinės pertraukiklis/išjungiklis). 

Automatinių išjungiklių parinkimas pagal kabelio maksimalią leistinąją srovę

Įraše „Elektros kabelių parinkimas pagal galingumą” mes kalbėjome apie tai, kad kabelį parenkame pagal prietaiso galingumą. Kai jau žinome kokį kabelį naudosime – galime parinkti ir automatinį išjungiklį. Tad pirmas dalykas – srovė. Pagal kabelių parinkimo lentelę (iš aukščiau paminėto įrašo) galime sužinoti maksimalią kabelio leistinąją srovę. Pagal tą srovę galime parinkti automatinį išjungiklį.

Kadangi automatiniai išjungikliai yra standartizuoti (yra tik konkretūs nominalai) – jie visada yra parenkami mažesnės srovės negu yra maksimali leistinoji kabelio srovė. Pavyzdžiui, per 2.5mm2 kabelį galime leisti 27 amperų srovę (vienos fazės tinkle). Tačiau 27 amperų automatinio išjungiklio nėra. Tad montuoti galime 25 amperų „automatą”. Dažniausiai yra montuojami žymiai mažesnio nominalo automatiniai išjungikliai (16 amperų). Nėra rekomenduojama kabelius apkrauti maksimaliai. Visada geriau turėti šiluminį/amortizacinį rezervą. 

Automatinių išjungiklių parinkimas pagal apkrovos tipą.

Kada yra žinoma srovė, galime pasirinkti ir „automatuko raidę” (kalbama apie suveikimo charakteristiką). Suveikimo charakteristika – tai laiko/srovės kreivė, atvaizduojanti automatinio išjungiklio atsijungimo greitį, kuris priklauso nuo perkrovos ar trumpojo jungimo sukeltos srovės dydžio ir jungiklio nominalios srovės skirtumo. Paprasčiau tariant, suveikimo charakteristika – tai savotiškas automatinio išjungiklio uždelsimo laikas.

Taip pat suveikimo charakteristika nurodo kiek kartų paleidimo srovė gali viršyti automatinio išjungiklio nominalią. Pavyzdžiui: B – 3-5 kartus; С – 5-10 kartų; D – 10-15 kartų. Jeigu paleidimo srovė bus žymiai didesnė – suveiks automatinio išjungiklio elektromagnetinė dalis.

Kodėl taip yra? Todėl, kad apkrovos gali būti labai skirtingos. Pavyzdžiui, galingam varikliui reikia laiko įsisukti. Todėl tokioje grandinėje yra naudojamas automatinis išjungiklis su „D” raide. 

Kaip pavyzdį galima apžvelgti „Hager“ gamintojo automatinių išjungiklių suveikimo kreives. Kreivėse pavaizduotas suveikimo laikas priklausomai nuo perkrovos srovės (Laikas (sek.) – laikas sekundėmis, I/In – jungikliu tekančios srovės ir jungiklio nominalios srovės santykis).

Supaprastintos automatinių išjungiklių parinkimo lentelės

Tam, kad nesigilinti į kiekvieno automatinio išjungiklio suveikimo charakteristikų grafikus ir naudojamų kabelių maksimalias leistinasias sroves – paruošiau supaprastintas lenteles.

Suveikimo charakteristika

TipasGrandinės tipas
АGrandinėms su ilgomis linijomis, puslaidininkių įrenginių apsaugai
BApšvietimas ir bendras naudojamas
CApšvietimo grandinės ir elektros įranga, vidutinės paleidimo srovės (varikliai ir transformatoriai)
DGrandinės su aktyvia indukcine apkrova, varikliai su didelėmis paleidimo srovėmis.
KIndukcinei apkrovai
ZElektroninei įrangai

Automatinių išjungiklių parinkimas pagal kabelį

Supaprastintose lentelėse yra pateikti dažniausiai naudojamų kabelių ir automatinių išjungiklių variantai. Galingumas apvalintas iki dešimtųjų, į didžiąją pusę. Pvz.: 13.86 kW yra pateikta kaip 13.9 kW. 

Pastaba: Žemiau pateiktose lentelėse trifaziam tinkle galios koeficientas paimtas kaip 1. Skaičiuota pagal formulę: P = √3 x V x I x PF

Automatiniai išjungikliai variniams laidams su PVC arba gumine izoliacija

DĖMESIO! Žemiau pateiktose lentelėse yra nurodytos maksimalios leistinos automatinių išjungiklių srovės (atsižvelgiant į kabelį). Tai reiškia, kad parenkant automatinį išjungiklį reikia įvertinti ir kitų komponentų maksimalias leistinas sroves (pvz.: kištukiniai lizdai, jungikliai ir t.t.). Tad praktikoje dažniausiai yra naudojami automatiniai išjungikliai 1 pakopa žemiau (silpnesni) negu maksimali leistina srovė. Pvz.: 1.5mm2 kabeliui gali būti naudojamas 16A automatinis išjungiklis, bet naudojamas 10A; 2.5mm2 kabeliui gali būti naudojamas 25A automatinis išjungiklis, bet naudojamas 16A ir t.t. Taip mes turime rezervą paleidimo momentams ir mūsų kištukiniai lizdai ir jungikliai nesvils.

Gyslos skersp. (mm2)1P 230 V3P 400 V
Srovė (A)Galia (kW)Srovė (A)Galia (kW)
1.5163.6106.9
2.5255.81611.1
4327.32517.3
6409.23222.2
106314.54027.7
16  6343.7

Automatiniai išjungikliai aliumininiams laidams su PVC arba gumine izoliacija

Gyslos skersp. (mm2)1P 230 V3P 400 V
Srovė (A)Galia (kW)Srovė (A)Galia (kW)
2.5204.61611.1
4255.82013.9
6327.32517.3
10409.23222.2
16  4027.7
25  6343.7

Medžiagą paruošė Andrej Galin. Kopijuoti ir platinti be nuorodos į informacijos šaltinį griežtai draudžiama.

Komentarų: Įrašas: Automatinių išjungiklių parinkimas pagal kabelį

  1. Kšištof rašo:

    Sveiki, ačiū. Labai glaustai ir aiškiai parašyta.

    Keli klausimai:
    1) paaiškinkite prašau kodėl 400v, per tą patį skerspjūvį, leidžiama srovė yra mažesnė nei per 230v.
    2) A tipo automatų apsaugai, kas tie puslaidininkių įrenginiai?

    Ačiū

    PS: geras puslapis, liuks, patinka.
    Užsiveskit kokį instagram ir telegram account-us, kad ten skelbti naujus post-us. Bus lengviau sekti. Youtube kanalas padėtų.

    • Narvydas rašo:

      1. Dėl to, kad ten kur 400V yra 3F sistema, laidininkai kabelyje vienas šalia kito, ir jie ne taip efektyviai vėsinasi dėl ko mažėja jų atlaikoma srovė.
      2. Autorius čia gal labiau galėtų patikslinti, bet tai galėtų būti tranzistoriniai įtaisai (nes tranzistorius yra puslaidininkinis elementas), kaip galbūt IGBT modulius naudojantis suvirinimo aparatas
      Jeigu kur nors klystu, kolegos pataisykite 🙂

      • Artūras rašo:

        Ar galima sumuoti kiekvieno laidininko galias, jei jie atvesti atskirom gyslom ne šalia vienas kito? Pvz. pakabinti 21kW apkrovą ant 4mm atskirų 3P gyslų?

  2. Jonas rašo:

    Kaip suprantu, vis vien reiktų žiūrėti į linijos pradžią. Tarkim vienfazis įvadinis C16. Nors į rozetes nutiesti 2,5mm2, prasmės dėti 25A nėra.

    • Galin rašo:

      Logiškai – taip. Bet kartais būna išimčių – kai kabelis jungiasi tiesiai į įrenginį. Taip pat tai gali būti keli kištukiniai lizdai pajungti nuo vienos paskirstymo dėžutės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *